Панічна атака — це короткий раптовий приступ сильного почуття тривоги. Вона супроводжується низкою фізичних симптомів. Під час панічної атаки людині може здаватися, що вона божеволіє, втрачає контроль або помирає.
Фізичні прояви панічної атаки можуть включати: прискорене серцебиття, задуха, пришвидшене або ускладнене дихання, оніміння або тремтіння рук та ніг, нудота й дискомфорт у шлунку, запаморочення, надмірна чутливість до світла (воно здається яскравішим та інтенсивнішим), потік сліз, які не можливо зупинити, відчуття скам’яніння та неможливості рухатися, сухість у роті, відчуття нереальності або відірваності від навколишнього світу.
Інколи панічна атака може виникнути без жодної причини. Це стається тоді, коли тіло помилково перейшло в режим «бийся або біжи», хоча реальної небезпеки не має. Оскільки ваше тіло намагається отримати як найбільше кисню, то дихання прискорюється.
Також організм починає виділяти адреналін, який пришвидшує серцебиття та збільшує напругу в м’язах. Найважливіше, що потрібно пам’ятати про панічну атаку, — вона обов’язково мине. Тому важливо не лякатися та за можливості мати план дій.
Скористайтеся технікою «5–4–3–2–1», яка допоможе зменшити прояви панічної атаки. Техніка полягає в концентрації на речах, які нас оточують.
Вголос або подумки перелічіть:
• 5 речей, які ви бачите перед собою (наприклад, стіл, ноутбук, клавіатура, блокнот, мишка);
• 4 речі, які ви відчуваєте фізично (одяг на тілі, біжутерія, взуття, підлога під ногами);
• 3 речі, які ви чуєте (розмови сусідів, звук машин, звуки побутової техніки);
• 2 речі, які ви відчуваєте на нюх (аромат кави та квітів);
• 1 річ, яку ви можете відчути на смак (печиво).
Якщо ви відчуваєте будь-які прояви панічних атак протягом більш тривалого часу, це може свідчити про підвищену тривожність. Також це може бути симптомом певного захворювання — у такому випадку зверніться до свого сімейного лікаря.
0 коментарів